Liść laurowy to przede wszystkim popularna przyprawa stosowana w kuchni, dająca potrawom specyficzny smak i zapach.
Jest on kojarzony również jako symbol zwycięstwa. Wieńce laurowe zakładano zwycięzcom igrzysk i olimpiad. W starożytności wierzono, że chroni on chorób i wszelkich nieszczęść.
Charakterystyczny, lekko korzenny i gorzkawy smak liście laurowe zawdzięczają dużej ilości garbników, goryczy i olejków eterycznych.
Znaleźć w nich można również: flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, ligniany, lignany, , alkaloidy izochinolinowe: retikulinę, boldyna; alkohol mirycylowy .
Zaopatrując się w wawrzyn warto jest sprawdzić jego jakość, gdyż w sklepach najczęściej sprzedawany jest zwietrzały, o słabym działaniu terapeutycznym. Zakupiony od sprawdzonego sprzedawcy, najlepiej pochodzący z krajów południowej Europy, aromatyczny, przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła, nawet do 2 lat.
Lecznicze działanie liści laurowych trudno przecenić. Zioło to wpływa na układ pokarmowy, kostny, nerwowy, oddechowy. Stosowana jest również do leczenia schorzeń dermatologicznych.
Działanie wawrzynu:
- przeciwzapalne
- przeciwwirusowe
- przeciwgrzybicze
- uspokajające
- odtruwające
- wykrztuśne
- napotne
- pobudzające układ krążenia
- wzmagające skurcze mięśnia sercowego
- wspomagające procesy trawienne
- rozkurczowe
Kiedy warto zastosować preparaty na bazie liści laurowych:
- przy schorzeniach układu oddechowego, przeziębieniach, grypie
- przy infekcjach lub zapaleniu jamy ustnej, infekcji dziąseł
- podczas infekcji jelitowej, niestrawności, zaburzeń trawienia, schorzeniach wątroby,
- w chorobach układu oddechowego ( do inhalacji zatok)
- w chorobach układu nerwowego – działa na niego stymulująco
- reumatyzmie
- przy zakażeniu grzybiczym stóp, schorzeniach dermatologicznych (np. łuszczycy, łupieżu), działa zabójczo na roztocza.
- gdy kondycja włosów jest słaba – wcierany w skórę głowy zapobiega ich wypadaniu i nadaje połysk
- przy schorzeniach układu moczowego – działa moczopędnie
Sposoby stosowania:
Napar z liści laurowych na poprawę trawienia, zaburzenia jelitowe, lepsze wchłanianie składników odżywczych: Przed posiłkiem możemy żuć liść laurowy lub 2 łyżki rozdrobnionych liści zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 30 min. Pijemy przed każdym posiłkiem 3 razy dziennie po 100 ml.
Odwar z liści przy infekcji lub zapaleniu jamy ustnej i gardła: 10 liści zalewamy szklanką zimnej wody i pomału doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu przez 10 min. Odwarem płuczemy gardło i jamę ustną. Odwar ma też zastosowanie przy pielęgnacji włosów. Nadaje im połysk, zapobiega wypadaniu i likwiduje wszelkie schorzenia skórne.
Odwar przy bólach reumatycznych stawów: kilka liści laurowych zalewamy 1 litrem zimnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu 10 min. Odwar odstawiamy pod przykryciem na 30 min. Pijemy 4 razy dziennie po 100 ml. przez 3 dni. Po 10 dniach przerwy powtarzamy kurację. Równocześnie stosujemy okłady z odwaru na bolące miejsca.
Okłady przy zapaleniu oskrzeli: 10 liści laurowych zalewamy 2 szklankami wrzątku i gotujemy przez 15 min. W lekko ochłodzonym odwarze moczymy ręcznik i okładamy nim klatkę piersiową. Zabieg powtarzamy 4-5 krotnie co 2-3 godziny.
Inhalacja przy zapaleniu zatok: 5 rozdrobnionych liści laurowych zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu 10 min. Stosować do inhalatora lub pochyloną głowę nad garnkiem nakryć ręcznikiem i wdychać parę nosem przez ok 2 min. Zabieg powtórzyć jeszcze dwukrotnie w ciągu dnia.
Olejek laurowy na pobudzenie psychiczne: 4-6 kropli olejku wymieszać z łyżką miodu i spożywać 3 razy dziennie.
Olejek laurowy eteryczny poleca dr. Różański: do smarowania ugryzień lub ukąszeń, do smarowania skóry jako środek profilaktyczny, przeciwko grzybicom i roztoczom (1 część olejku na 5 części oleju z oliwek). Doustnie 1-3 razy dziennie jako anydepresant. Znosi też bóle brzucha i bóle miesiączkowe. Zapobiega wzdęciom. Sprawdza się również w leczeniu przeziębienia, najlepiej w mleku z miodem, w herbatce malinowej i w syropach.
Nalewka z owoców wawrzynu wg dr. Różańskiego: owoce świeże lub suche rozdrobnić i zalać ciepłym alkoholem 50-60% (1 część surowca na 5 części alkoholu), odstawić na przynajmniej 7 dni, przefiltrować. Zażywać po 1-3 ml 1-2 razy dziennie. W dawce 5-10 ml działa pobudzająco i antydepresyjnie. Pobudza trawienie i poprawia samopoczucie. Do przemywania miejsc ugryzionych przez owady i pajęczaki. Korzystnie działa na skórę zapalnie zmienioną i z wypryskami. Można spróbować do leczenia atopowego zapalenia skóry, bo często daje dobre wyniki. Wcierana we włosy likwiduje łupież. Hamuje nadmierne podziały naskórka w przebiegu rybiej łuski i łuszczycy. Hamuje odczyny autoimmunologiczne w skórze. Zażywana doustnie niszczy grzyby w przewodzie pokarmowym. Nadaje się do zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust.
Przeciwwskazania:
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ostra białaczka
- spożywanie leków przeciwzakrzepowych
- hipoglikemia
- nie należy preparatów z wawrzynem spożywać łącznie z alkoholem, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, antydepresantami, lekami przeciwdrgawkowymi
- kobiety w ciąży i karmiące powinny zachować szczególną ostrożność