Surowcem leczniczym tarczycy bajkalskiej jest korzeń.
Pochodzi z Azji i jest bardzo często stosowana w medycynie chińskiej. Jest również zaliczana do jednych z najważniejszych ziół w medycynie japońskiej. Głównymi składnikami są bajkalina, bajkaleina i wogonina, kwas benzoesowy.
Działanie
Współczesne badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Poprawia ona strukturę naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo, reguluje ciśnienie tętnicze krwi i wspiera pracę serca.
Warto również stosować ją (wspomagająco wraz z innymi ziołami) jako składnik preparatów przeciwnowotworowych, przy chorobach wątroby ( marskość, wirusowe zapalenie typu C i B).
Wskazaniem do jej stosowania jest również zakażenie grzybicze np. Candida i infekcje.
Posiada bardzo silne działanie przeciwzapalne na układ pokarmowy i eliminuje toksyny zaburzające prawidłową pracę jelit.
Odwary z tarczycy bajkalskiej wpływają relaksująco na ciało i umysł, redukują napięcie nerwowe i ułatwiają zasypianie. Skutecznie działają jako adaptogen.
Tarczyca bajkalska stosowana zewnętrznie poprawia kondycję i koloryt skóry.
Sposoby stosowania
Odwar: 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia zalać szklanką wrzątku i gotować na małym ogniu 5 min. Odstawić pod przykryciem jeszcze na 3 min. Pić podgrzany odwar 1-2 razy dziennie po szklance.
Olej: Rozdrobnione korzenie nawilżyć spirytusem i odstawić na 30 min. Zalać podgrzanym do 80 st.C olejem (najlepiej z pestek winogron). Odstawić na dwa tygodnie. Przefiltrować i przechowywać w ciemnej butelce w chłodnym miejscu. Stosować zewnętrznie do pielęgnacji skóry, przy trądziku, zmianach dermatologicznych, oparzeniach lub spożywać 10 ml 2 razy dziennie.
Nalewka: Rozdrobniony korzeń zalać alkoholem w stosunku 1:5 i odstawić na dwa tygodnie. Przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie 5 ml nalewki rozcieńczonej w wodzie.
Korzeń tarczycy możemy wykorzystać również jako maseczkę na twarz, dekolt i szyję:
Wysuszony korzeń mielimy dokładnie na proszek. Zwilżamy wodą, olejem dziurawcowym lub żywokostowym. Możemy też użyć wywaru z nagietka lub lawendy. Nakładamy na 15 min, po czym zmywamy letnią wodą lub ulubionym tonikiem. Nie wycieramy, aby składniki dobrze się wchłonęły.
image credits: Kor!An (Андрей Корзун), CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons