W Polsce niestety siedmiopalecznik to mało popularne ziele. Występuje na bagnistych łąkach, przy stawach oraz rowach melioracyjnych.
Do celów leczniczych pozyskuje się zarówno część naziemną jak i korzeń. Nie musi być zrywane w czasie kwitnienia. Dr Różański twierdzi, że siedmiopalecznik czym starszy wegetacyjnie, tym więcej zawiera garbników. Jest to też niezwykła skarbnica wielu cennych pierwiastków jak magnez , żelazo, wapń, potas, fosfor, mangan, bar, stront, miedź, wanad, molibden. Poza tym jest on bogaty w cenne kwasy i olejki eteryczne.
Jest niezwykle doceniany w Rosji, Białorusi i na Ukrainie przez tamtejszych terapeutów.
Działanie:
- działa antyoksydacyjnie
- przeciwrodnikowo
- przeciwzapalnie
- wspomaga pracę wątroby i działa odtuwająco
- obkurcza naczynia krwionośne
- działa przeciwalergicznie
- przeciwobrzękowo
- antyseptycznie
- regeneruje nabłonek jelit, żołądka
Lecznicze właściwości siedmiopalecznika w szczególności wykorzystywane są przy leczeniu stanów zapalnych stawów, zwyrodnień i wszelkich schorzeń kostnych, znakomicie usuwając złogi soli ze stawów.
Zastosowanie siedmiopalecznika:
- zespół jelita drażliwego
- nieżyt żołądka
- stłuszczenie i marskość wątroby
- schorzenia trzustki
- schorzenia nerek
- schorzenia stawów, kręgosłupa
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zwichnięcia, naciągnięcia ścięgien
- łojotok, trądzik
- trudno gojące się rany
Siedmiopalecznik doskonale działa leczniczo samodzielnie ale można go połączyć z harkoroślą rozesłaną, boswelią i żywokostem lekarskim.
Sposoby użycia:
Napar: 1 łyżkę ziela lub rozdrobnionego kłącza zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem (ziele 15 min. kłącze 25 – 30 min).
Pić w zależności od schorzenia 1/2 szklanki 2-4 razy dziennie.
Ocet: Świeże ziele lub kłącze siedmiopalecznika zalać octem jabłkowym (najlepiej własnej roboty) w stosunku 1:5. Odstawić na min. miesiąc i przefiltrować. Stosować w stanach zapalnych jamy ustnej, nawracającym zapaleniu migdałków. Działa również przeciwpotnie. Rozcieńczony wodą (stosunek 1:1) stosować jako okłady na stłuczenia i obrzęki. W stosunku 1: 10 można również stosować do płukania głowy przy łupieżu, grzybicy.
Dr Różański zaleca również picie na czczo 1 łyżeczki octu rozpuszczonej w szklance wody zdrojowej w przypadku kandydiozy.
Wino siedmiopalecznikowe: 1 część świeżego, rozdrobnionego kłącza zalać 5 częściami wina czerwonego wytrawnego. Odstawić na 6 tygodni. Przefiltrować. Pić 1 kieliszek dziennie przez 2 tygodnie w przypadku reumatyzmu.
Nalewka: 100 g świeżego lub suchego ziela zalać 1 l wódki 40% i odstawić na 4 tygodnie w chłodne, zacienione miejsce. Przefiltrować. Trzymać w chłodnym pomieszczeniu lub lodówce. Do stosowania wewnętrznego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów 1 stołową łyżkę przed posiłkiem 3 razy dziennie.
Zewnętrznie do spryskiwania lub okładów na schorzałe miejsca.
Image credits: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons