Kwas alfa-liponowy produkowany jest w przez nasz organizm, ale niestety w bardzo małych ilościach.
To naturalny przeciwutleniacz rozpuszczający się zarówno w wodzie jak i w tłuszczach. Jest podobny do witamin i wzmaga działanie witaminy C i E. Jego źródłem jest czerwone mięso, marchew, szpinak, ziemniaki, brokuły, drożdże. Jako suplement może być podawany dożylnie albo doustnie.
Najbardziej rozpowszechnionymi chorobami naszych czasów jest cukrzyca i nowotwory. Nie ma rodziny, w której nie byłoby osoby zmagające się z tymi schorzeniami. Niestety w procedurach medycyny akademickiej nie ma wyraźnych wskazań zastosowania kwasu alfa – liponowego w terapii, a szkoda bo podany dożylnie chorym mógłby znacznie poprawić ich stan zdrowia.
Działanie
- wspomaga działanie witamin
- wymusza na komórce nowotworowej zaprogramowaną śmierć
- działa głównie na raka nabłonkowego jelita, guza Ehrlicha i raka jelita grubego
- reguluje poziom glukationu (zapobiega chorobom, znajduje się w płucach, wątrobie, nerkach, w sercu).
- leczy wątrobę (niealkoholowe stłuszczenie) oraz schorzenia neurologiczne (demencja, Alzheimer)
- oczyszcza organizm z metali ciężkich (wiąże je i wydala)
- neutralizuje negatywne skutki radio i chemioterapii.
- wpływa na proces regeneracji uszkodzonych struktur DNA i protein
- wpływa na procesy insulinozależne (zwiększa wrażliwość komórek na insulinę)
- leczy zaburzenia czucia w polineuropatii cukrzycowej
- przekracza barierę krew mózg
Kwas alfa-liponowy wykazuje synergię z wieloma ziołami i warto go spożywać w połączeniu np. z kurkumą, żeń-szeniem, miłorzębem japońskim (przy chorobach neurodegeneracyjnych), z cytryńcem, bakopą drobnolistną, jeżówką, karczochem ( dla oczyszczenia organizmu – antyoksydacji), z imbirem, cytryńcem chińskim, żeń-szeniem, gotu-kolą ( w przypadku cukrzycy, dla poprawy działania układu krążenia).
Najlepszy ALA jest w naturalnej formie oznaczony R. Syntetyczna forma oznaczona jest S.
Dawkowanie
Kwas alfa-liponowy uznawany jest za stosunkowo bezpieczny, o bardzo małej toksyczności. Należy jednak sposób stosowania uzgodnić z lekarzem lub terapeutą. Szczególnie dotyczy to osób zmagających się z cukrzycą. Przy dużych dawkach może bowiem dojść do hipoglikemii.
Bezpieczna, zalecana dawka dobowa to 200 – 600 mg. Osoby uprawiające czynny sport mogą ją zwiększyć do 1000 mg. Preparat powinno spożywać się na czczo, 30 min przed posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu.
Nie należy podczas suplementacji kwasem alfa-liponowym, spożywać alkoholu. Wypłukiwana jest wówczas witamina B1 (tiamina) bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu.
Przeciwwskazania: Nie należy spożywać kwasu alfa-liponowego w przypadku schorzeń tarczycy. Ze względu na brak wystarczających badań, nie należy podawać kwasu alfa-liponowego dzieciom i kobietom w ciąży.
Przedawkowanie może objawiać się reakcją alergiczną (wysypka, świąd skóry). Mija ona po odstawieniu preparatu. Przy przedawkowaniu może pojawić się też ból brzucha i biegunka.
Image: https://fshoq.com/pl/darmowe-zdjecia/p/196/zdrowe-warzywa-na-bialym-tle