Bursztyn bałtycki zwany też jantarem, jest kopalną żywicą pochodzącą z drzew iglastych epoki oligocenu.
Ten niezwykły surowiec doceniany był już przez starożytnych Rzymian, Etrusków i Celtów. Był on symbolem potęgi, zwany „złotem północy”.Organizowali oni wyprawy aż nad Morze Bałtyckie szlakiem bursztynowym. Handel nim rozwinęli Celtowie już w ostatnim tysiącleciu p.n.e. Dużym zainteresowaniem bursztyn bałtycki cieszył się również na Wchodzie, gdzie opracowane zostały szczególne terapie wykorzystujące preparaty bursztynowe.
Surowy bursztyn ma postać bryłek żółtych, cytrynowych, czasem czerwonych, brunatnych lub podbarwionych zielenią. Stopień przejrzystości bursztynu uzależniony jest od ilości pęcherzyków powietrza w bryłce. Czy bursztyn jest prawdziwy czy to jest podróbka, łatwo sprawdzić. Wystarczy kawałeczek wrzucić do solanki (w szklance wody rozpuścić 5 łyżeczek soli). Prawdziwy bursztyn wypłynie na powierzchnię.
Cennymi składnikami bursztynu są kwas bursztynowy, estry kwasu bursztynowego i terpeny, jod, żelazo, krzem ,wanad, potas, wapń, cynk.
Działanie bursztynu:
Badania naukowe udowodniły szczególne działanie preparatów na jego bazie. Od wieków wykorzystywano go do leczenia chorób układu nerwowego, pokarmowego i moczowego.
Obecnie jego działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne wykorzystywane jest w leczeniu wielu chorób.
Udowodniono, że skutecznie radzi sobie w przypadku:
- schorzeń tarczycy – reguluje jej pracę
- infekcji dróg oddechowych (katar, przeziębienie, grypa, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli), działa wykrztuśnie, rozgrzewająco, ułatwia oddychanie
- bóli reumatycznych, artretycznych, mięśniobóli, nerwobóli
- kontuzji
- krwiaków, wysięków
- skąpej miesiączki
- zaburzeń trawiennych – działa żółciopędnie, znosi skurcze jelit
- schorzeń układu moczowego – pomaga usunąć kamienie nerkowe – rozpuszcza je
- migreny i zdenerwowania
- spadku odporności
- problemów ze wzrokiem (zaćma, krótkowzroczność)
Ostatnio trwają badania nad przeciwnowotworowym działaniem preparatów bursztynowych. Terapie takie prowadzone są już na wschodzie Europy, szczególnie w Rosji i krajach byłego ZZSR.
Sposoby stosowania:
Preparaty bursztynu można stosować w różnej postaci.
Popularne jest noszenie wyrobów jubilerskich zawierających naturalny bursztyn. Wywiera on pozytywny wpływ na nasze organy, szczególnie u ludzi mających problemy z tarczycą, sercem czy chorujących na astmę oskrzelową.
W sklepie można tez zaopatrzyć się w kadzidełka bursztynowe wykazujące działanie uspokajające, wyciszające.
Olejki eteryczne działają przeciwbólowo na stawy, pomagają w przypadku kontuzji, przy nerwobólach i obrzękach. Należy jednak go ostrożnie stosować gdyż może wywołać podrażnienie skóry.
Można zaopatrzyć się też w puder bałtycki. Ma on zastosowanie szczególnie w kosmetyce, zwalczaniu wszelkich chorób skórnych. Wcierany w skronie znosi migreny, uspokaja.
Nalewka bursztynowa: 20 g pokruszonego, surowego bursztynu wsypać do półtoralitrowego słoja i zalać gorącym 96 % spirytusem. Zamknąć szczelne i pozostawić na 20 dni w ciemnym miejscu. Po tym czasie zlać nalewkę do butelki z ciemnego szkła.
Nie przekraczać dawki 2-3 ml 3 razy dziennie. Przy nieżycie układu oddechowego można podawać 5-10 kropli co 4 godziny.
Nalewkę można spożywać rozpuszczoną w letniej wodzie, zmieszaną z sokiem malinowym, miodem, syropem z czarnego bzu.
Dzieciom poniżej 8 r.ż należy podawać odpowiedni mniejsze dawki.
Roztwór spirytusowy bursztynu można wykorzystać też do płukania gardła (20 kropli wlać do 1/2 szklanki letniej wody).
Przy katarze, zapaleniu zatok nalewkę można wcierać w obolałe miejsca.
Przy astmie: 5 kropli na szklankę ciepłej herbaty.
Nadciśnienie tętnicze: przed śniadaniem wypić 1/2 szklanki letniej wody z 3 kroplami nalewki. Codziennie dodawać o jedna kroplę więcej aż do 10. Zrobić 10 dni przerwy i kurację powtórzyć. Cykl powtórzyć 7 krotnie.
Do pielęgnacji skóry głowy i włosów: 1 łyżkę nalewki mieszamy w 100 ml wody i tonik wcieramy w skórę głowy. Hamuje on łojotok, poprawia krążenie krwi, stymuluje wzrost włosów i odżywia je.
Maść bursztynowa: 2 g. nalewki bursztynowej dobrze rozrobić 15 g wazeliny dodając po parę kropli wody destylowanej do momentu uzyskania pożądanej konsystencji.
Maść stosowana jest do wcierania w przypadku bóli reumatycznych, bóli stawów, mięśni, zmian dermatologicznych. poprawia też ukrwienie skóry polepsza przepływ krwi. Dobrze sprawdza się też u osób borykających się z zimnymi stopami. Można wetrzeć ją na noc w stopy i złożyć skarpety. Poprawi ona krążenie w nogach.
Przeciwwskazania:
Preparaty na bazie bursztynu uważane są za bezpieczne. Ze względu na zawartość alkoholu w nalewkach, nie powinny ich stosować kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby uczulone na jakikolwiek składnik preparatu.