Aronia to krzew z rodziny różowatych pochodzacy z Ameryki Północnej. Głównie spotkamy ją w ogródkach i na plantacjach, ale można ją spotkać również dziko rosnacą na brzegach lasów.
Surowcem leczniczym aronii czarnej są odżywcze owoce zawierające pektyny, cukry, kwasy organiczne, żelazo, jod, mangan, molibden, miedź, fosfor, wapń, witaminę P, C, E, A, witaminy z grupy B, antocyjany, flawonoidy, garbniki.
Lista składników czynnych w aronii jest bardzo długa.
Spektrum działania zdrowotnego aronii jest również niezwykle szerokie.
Aronia najczęściej stosowana jest w leczeniu nadciśnienia, ale wpływa ona równiez niezwykle korzystnie na cały układ krwionośny. Przeciwdziała zawałowi, miażdżycy, wzmacnia i uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych, poprawia krążenie krwi w mózgu, krążenie oczne, wieńcowe, w kończynach.
W przypadku alergii i chorobach autoimmunologicznych łagodzi objawy choroby.
Aronia wpływa też korzystnie na choroby układu pokarmowego. Bardzo dobrze sprawdza się przy zespole jelita drażliwego. Bardzo skutecznie łagodzi stan zapalny i wysięki, przyspiesza gojenie się nadżerek i owrzodzeń. Poza tym wspomaga regenerację komórek wątroby, działa ochronnie na trzustkę, ma właściwości prebiotyczne i ochronne na nabłonek jelitowy i żołądkowy.
Warto również skorzystać z preparatów z aronii po operacjach, przy chorobach wyniszczających organizm. Ma ona właściwości regenerujące i wzmacniające. Hamuje rozwój bakterii nawet tych opornych na antybiotyki.
Lecznicze działanie aronii można wykorzystać przy schorzeniach okulistycznych. Poprawia ona krążenie oczne, zapobiega angiopatii, leczy i zapobiega zapaleniu naczyniówki, siatkówki i tęczówki.
Związki zawarte aronii wiążą toksyny i tym samym unieszkodliwiają je. Badania wykazały, że w ten sposób aronia chroni przed nowotworami spowodowanymi niewłaściwą dietą. Szczegolnie zapobiega rakowi jelita grubego i podobno piersi.
Przeciwwskazania do spożywania aronii i jej przetworów to:
- niskie ciśnienie krwi
- nadkwasota żołądka
- wrzody żołądka
- zakrzepowe zapalenie żył
- zaparcia
Sposoby użycia:
Napar: Owoce aronii zalać wrzątkiem, przykryć i poczekać aż woda zmieni kolor na ciemny granat.
Konfitura: Smak aronii bardzo dobrze komponuje się z jabłkiem (sama aronia jest dość cierpka).
1 kg aronni i 2 kg jabłek pokrojonych w kostkę bez gniazd nasiennych (proporcje można zmieniać wg uznania) włożyć do garnka i gotować aż owoce zmiękną. Dodać 350 g cuku (ilość może też być wg uznania) i gotować aż cukier rozpuści się. Można też konfiturę doprawić sokiem z cytryny. Przełożyć gorącą konfiturę do wypażonych słoiczków, dobrze zamknąć i odwrócić dnem do góry. Przykryć kocem. Trzymać do ostygnięcia.
Okłady: Warto zatosować okłady ze zmiażdżonych owoców. Zawierają one dużo rutyny przez co przyspieszają gojenie się ran i oparzeń.