Orzech włoski jest drzewem długowiecznym pochodzącym z Azji. Obecnie zadomowił się w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Sadzony w przydomowych ogródkach cieszy się popularnością ze względu na smaczne owoce, z których można pozyskać niezwykle cenny olej. Spożywanie orzechów włoskich ma bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy dzięki l-argininie a kwas alfa-linolenowy (ALA) reguluje poziom cholesterolu we krwi.
Jednak surowcem zielarskim są jeszcze inne części orzecha włoskiego. Do celów terapeutycznych wykorzystuje się: liście i zielone orzechy wraz z naowocnią.
Liście
Głównymi związkami liści są: juglon, garbniki elagowe, flawonoidy, olejki eteryczne, karotenoidy, kwas elagowy i askorbowy.
Wyciągi i preparaty z liści orzecha włoskiego mają przede wszystkim działanie przeciwkrwotoczne narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Poza tym poprawiają apetyt, wzmagają wydzielanie soków trawiennych i usuwają z organizmu szkodliwe składniki przemiany materii.
Warto więc je stosować w przypadku:
- nieżytu przewodu pokarmowego
- biegunki
- braku apetytu
- krwawieniach naczyń włosowatych jelit
- zapaleniu jamy ustnej (płukanki)
- schorzeniach skórnych ( trądzik, opryszczka, świerzbiączka)
- do pielęgnacji i odkażania skóry
- wyciągi z liści orzecha barwią włosy na brązowo – warto nimi zastąpić farby zawierające szkodliwe składniki np. parabeny.
Zielone owoce wraz z naowocnią
Zielone, niedojrzałe owoce, osłonięte jeszcze zieloną naowocnią, to źródło witaminy C, garbników i jodu. Zasobne są również w witaminy B, A, E oraz potas, magnez, cynk i wapń oraz selen.
Najpopularniejszym preparatem na bazie zielonych owoców orzecha włoskiego i naowocni jest nalewka, która:
- działa przeciwpasożytniczo
- jest pomocna przy zatruciach i niestrawności
- reguluje pracę jelit
- działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i likwiduje infekcje
- podnosi odporność organizmu
- wspomaga leczenie niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto
- reguluje poziom cukru we krwi.
Sposoby użycia:
Napar z liści orzecha włoskiego: 1 łyżkę świeżych lub 2 łyżki suchych liści zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na 20 min. Pić 1 szklankę naparu rano na czczo w przypadku problemów żołądkowych, niestrawności, wzdęć, hemoroidów (plus lewatywa). Można stosować do kąpieli lub w formie okładów. Mocny napar (3 łyżki na szklankę wrzątku) barwi i pielęgnuje włosy.
Odwar z zielonych łupin orzecha: 3 łyżki łupin zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 15 min. Stosować do pielęgnacji, skóry, nasiadówek przy hemoroidach, barwienia włosów, okładów w przypadku oparzeń, pryszczy, trądziku. Odwar używany jako płukanka do włosów bardzo dobrze maskuje siwiznę.
Nalewka z zielonych łupin: 200 ml rozdrobnionych zielonych łupin zalać 400 ml alkoholu 40-50%. Odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Przefiltrować. Stosować do okładów w przypadku opryszczki, odparzeń, trądziku. Do płukania włosów rozcieńczyć w proporcji 1:1.
Nalewka z zielonych orzechów: 30-35 małe orzechy dobrze rozdrobnić i zasypać cukrem, najlepiej brązowych, nierafinowanym (ok 3/4 szklanki). Dobrze wymieszać i odstawić aż pojawi się sporo soku. Wszystko zalać 1 litrem alkoholu 50%. Odstawić w słoneczne miejsce na dwa miesiące. Przefiltrować do butelek z ciemnego szkła.
W przypadku pasożytów zażywać 3 razy dziennie po 2 łyżeczki rozcieńczone w małej ilości wody. Przy niedoczynności tarczycy, chorobie Hashimoto, schorzeniach układu pokarmowego, cukrzycy, infekcjach – 4 łyżeczki dziennie rozcieńczone w wodzie.
Syrop z zielonych orzechów: ok. 30 małych orzechów dobrze rozdrobnić i zalać 3 szklankami płynnego miodu spadziowego lub lipowego. Odstawić na słońce na dwa dni co jakiś czas mieszając. Przecedzić przez sito i dodać 2 łyżki gliceryny. Wszystko dobrze wymieszać. Przechowywać słoiczkach w chłodnym miejscu. Spożywać 1 łyżeczkę dziennie na czczo przy schorzeniach układu pokarmowego ( schorzenia wątroby, trzustki, jelita grubego), przeziębieniu, stanie zapalnym dróg oddechowych, biegunce.
Oliwa z zielonych orzechów: 15 zielonych orzechów rozdrobnić i zalać oliwą z oliwek tak aby przykryły owoce. Odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na 4 tygodnie. Przefiltrować. Spożywać 1 łyżeczkę rano na czczo w przypadku skłonności do zaparć ( nie dłużej jak 7 dni). Warto ją stosować również jako element kuracji odrobaczającej. Bardzo dobrze oczyszcza organizm z resztek pasożytów ( jako środek przeczyszczający).
Zewnętrznie do stosowania w formie okładów przy ropiejących ranach, czyrakach, odmrożeniach, hemoroidach.
Przeciwwskazania:
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią
- Nadwrażliwość na roślinę
- Dużą ostrożność należy zachować w przypadku skłonności do tworzenia się kamieni nerkowych
- zalecana dieta niskotłuszczowa
- przewlekłe zapalenie trzustki
- zapalenie uchyłków jelitowych
- stan po wszelkich operacjach układu pokarmowego
BWER sets the standard for weighbridge excellence in Iraq, offering innovative, reliable systems and dedicated support to ensure optimal performance and client satisfaction.