Oczar to krzew lub drzewo naturalnie występującym w Ameryce Północnej a w Europie uprawiany jest w parkach, ogródkach jako ich ozdoba. Kiedy wokół nas wszystko zaczyna szarzeć, przekwitają kwiaty i nadchodzi jesień oczar ubarwia krajobraz swoimi żółtymi kwiatami.
Surowcami wykorzystywanymi do terapii są kora, zawierająca garbniki, kwas galusowy, woski, olejki eteryczne, saponiny i żywice oraz liście bogate również w kwas kawowy, flawonoidy i seskwiterpeny.
Właściwości
Surowce z oczaru wirginijskiego głównie wykorzystywane są do produkcji kosmetyków i mydeł. Związane to jest z jego działaniem ściągającym – szczególnie kory. Preparaty na jego bazie działają przeciwzapalnie, przeciwłojokotowo. Bardzo dobrze sprawdzają się też w przypadku cery naczynkowej, zwiotczałej, z trądzikiem i o rozszerzonych porach.
Jednak działanie oczaru wirginijskiego jest dużo szersze.
- przyspiesza gojenie się ran, oparzeń, owrzodzeń
- uszczelnia naczynia krwionośne
- zmniejsza wydzielanie potu
- działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie
- łagodzi objawy alergii skórnej
- leczy stany zapalnie jamy ustnej i dziąseł
Oczar wirginijski warto stosować w przypadku:
- schorzeń przewodu pokarmowego ( polipowatość, wrzody, zespół jelita drażliwego)
- hemoroidów
- krwiomoczu
- schorzeń wątroby
- schorzeń układu moczowego
Sposoby użycia:
Wewnętrznie:
Napar: 1 łyżkę liści zalać szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 20 min. Pić 3 razy dziennie.
Odwar: 1 łyżkę kory zalać szklanką wody, doprowazić do wrzenia i gotować na małym ogniu 15 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1-2 razy dziennie po szklance.
Nalewka oczarowa: świeżą korę oczaru zalać 60% alkoholem w stosunku 1:3 i odstawić na 10 dni. Przefiltrować. Zażywać 3 ml 3 razy dziennie.
Zewnętrznie:
Przy zmianach skórnych można stosować nalewkę rozcieńczoną wodą lub do pędzlowania błon śluzowych.
Bardzo dobrze działa spryskiwanie twarzy naparem oczarowym.
Maść oczarowa: 100 ml smalcu gęsiego roztopić na wolnym ogniu w temperaturze maksymalnie 60 st.C. Dodać 20 ml nalewki oczarowej. Dobrze utrzeć. W przypadku czyraków, owrzodzeń i oparzeń do maści warto dodać łyżkę oleju lnianego.
Przechowywać w lodówce nie dłużej jak 5 dni.