Łopian większy (Arctium lappa)

Łopian większy należy do rodziny astrowatych. Zwany jest też łopuchem, głowaczem, zadziorem kolczastym lub zwyczajnie rzepem. Jest to pospolity chwast pochodzący z Azji, ale obecnie zadomowił się w całej Europie. W Polsce można go spotkać wszędzie wokół zabudowań, na obrzeżach lasów, w zaroślach, rowach. W średniowieczu korzenie łopianu ludzie spożywali jako popularne warzywo. Niestety, obecnie jest on zapomniany i rzadko stosowany w naszej kuchni a szkoda gdyż jest jednym z niewielu roślin o tak dużym spektrum działania i tak skutecznym w działaniu. W Azji (Japonii, Chinach, Korei) w dalszym ciągu wykorzystuje się go np. jako składnik sałatek. Surowcem terapeutycznym od najdawniejszych czasów jest korzeń, ale współcześni fitoterapeuci wykorzystują również jego liście w przypadku niektórych schorzeń.

źródło: https://pl.wikipedia.org

Korzeń łopianu w swoim składzie zawiera min. poliacetyleny, kwasy (laurowy, palmowy, stearynowy), inulinę, cukry, olejki eteryczne, garbniki, lignany, polifenole, śluzy, fitosterole a także jest źródłem wielu soli mineralnych i witamin (A,C,E i B). To właśnie dzięki tak bogatemu składowi ma nadzwyczajne działanie lecznicze.

Działanie

W fitoterapii korzeń łopianu stosuje się głównie jako środek czyszczący krew, leczący schorzenia gastrologiczne i dermatologiczne.

Wyciągi wodne i wodno-alkoholowe są jednym z najlepszych środków detoksykacyjnych, oczyszczających organizm z toksyn, oczyszczającymi układ limfatyczny i przywracającymi prawidłowy metabolizm. Korzeń łopianu wspomaga funkcjonowanie wątroby pobudzając wydzielanie żółci. Dzięki łopianowi następuje wzmożona produkcja soków żołądkowych i trzustkowych co znacznie poprawia nasze trawienie i przyswajanie pokarmu. Oczyszcza układ limfatyczny i przywraca właściwy metabolizm. Zwalcza on również stany zapalne, przeciwgorączkowe, działa lekko moczopędnie, napotnie i uspokajająco. Niejednokrotnie jest on również składnikiem mieszanek przeciwnowotworowych.

W przypadku schorzeń skórnych często wykorzystywany jest liść, który działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran, także ropiejących.

Właściwości łopianu docenili również kosmetolodzy. Bardzo często wykorzystywany jest do kąpieli, olejków i maści. Doskonale radzi sobie z trądzikiem, egzemami, łojotokiem. Świetnie sprawdza się też jako środek wzmacniający włosy, dodając im blasku, zapobiegając łamliwości i wypadaniu.

Łopian szczególnie polecany jest w przypadku:

  • zaburzeń przemiany materii
  • nieżycie przewodu pokarmowego
  • dny moczanowej i reumatyzmu
  • cukrzycy
  • przewlekłych chorób skórnych (np. atopowe zapalenie skóry)
  • chorób układu moczowego
  • zanieczyszczenia organizmu toksynami
  • zbyt wysokiego poziomu cholesterolu
  • nowotworów (wspomagająco)
  • obniżonej odporności
  • łupieżu, łojotoku, osłabionych włosów

Sposoby użycia

Odwar: 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 10 – 15 min. Odstawić pod przykryciem na 30 min, po czym przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance. Można też używać do okładów, przemywań i do płukania włosów.

Olej łopianowy: świeży, rozdrobniony korzeń łopianu skropić alkoholem (min. 70%). Zalać podgrzanym olejem w stosunku 1:5 i odstawić w nasłonecznione miejsce na dwa tygodnie co parę dni potrząsając słoikiem. Filtrujemy i przelewamy do ciemnych butelek. Stosujemy do okładów, jako środek kosmetyczny i do nacierania włosów (wmasować 1 godzinę przed myciem). Sprawdza się też w przypadku nieregularnych wypróżnień (1 łyżka 1 raz dziennie doustnie)

Nalewka: świeży, oczyszczony korzeń łopianu zmielić lub utrzeć na tarce o drobnych oczkach. Zalać 40% alkoholem w stosunku 1:3. Odstawić na 2 tygodnie po czym przefiltrować. Spożywać 2-3 razy dziennie po 5 ml w 100 ml wody.

Świeże liście łopianu można wykorzystać do okładów w przypadku urazów, chorób skórnych, owrzodzeń, trudno gojących się ran.

Przeciwwskazania: Korzeń łopianu jest bezpiecznym zielem i nie odnotowano żadnych skutków ubocznych podczas jego stosowania nawet w dużych dawkach.

Należy jednak stosować ostrożnie lub po konsultacji z lekarzem albo fitoterapeutą w przypadku:

  • ciąży i przez okres karmienia piersią (przy stosowaniu wewnętrznym)
  • zażywania leków przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych
  • zaburzeń krzepnięcia krwi
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Więcej o łopianie tutaj […]