Kwas alfa-liponowy (tioktynowy)

Kwas alfa-liponowy (tioktynowy)

Kwas alfa-liponowy produkowany jest w przez nasz organizm, ale niestety w bardzo małych ilościach. To naturalny przeciwutleniacz rozpuszczający się zarówno w wodzie jak i w tłuszczach. Jest podobny do witamin i wzmaga działanie witaminy C i E. Jego źródłem jest czerwone mięso, marchew, szpinak, ziemniaki, brokuły, drożdże. Jako suplement może być podawany dożylnie albo doustnie.…

Hiperbaryczna terapia tlenowa

Hiperbaryczna terapia tlenowa

” Nie znam choroby u podstaw której nie leżałoby niedotlenienie komórek” – Otto Wartburg To stwierdzenie, jakże prawdziwe, znane jest chyba wszystkim, którzy zaznajomili się z podstawami medycyny. Tlen to życie każdej naszej komórki ciała. Nie masz energii, boli Cię głowa, masz zaburzenia pracy serca, zżera Cię stres, jesteśmy bardzo zmęczeni po wysiłku – organizm…

Żeń-szeń – syberyjski, prawdziwy – czerwony, biały (koreański)

Żeń-szeń – syberyjski, prawdziwy – czerwony, biały (koreański)

Żeń-szeń to bylina z rodziny araliowatych stosowana od ponad 4000 lat w krajach Dalekiego wschodu, głównie w Chinach i Japonii. Obecnie zadomowił się też w krajach Ameryki Północnej. W Europie żeń-szeń zagościł kilkaset lat temu. Nie jest jednak u nas popularną rośliną uprawną, gdyż ma dość duże wymagania klimatyczne. W medycynie Dalekiego wschodu dzięki niezwykle…

Walczmy ze stresem

Walczmy ze stresem

Rzeczą oczywistą jest, że stres ma często decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Najbardziej popularne jest picie ziół i spożywanie suplementów, które są adaptogenami (to pojęcie coraz częściej gości w naszym słowniku). Dla niezaznajomionych wyjaśniam. Adaptogeny to nietoksyczne rośliny mające wpływ na reakcję naszego organizmu w przypadku stresu, niesprzyjających warunków zewnętrznych oraz redukujące niekorzystne skutki stresu,…

Ziele damiana – Turnera rozpierzchła (Turnera diffusa)

Ziele damiana – Turnera rozpierzchła (Turnera diffusa)

Ziele damiana było już stosowane w Starożytności przez Majów i Azteków. Ten krzew dorastający do 2 m wysokości pochodzi z Ameryki Środkowej i Północnej. W Polsce można go uprawiać w czasie letnim w ogrodzie, na werandzie lub balkonie. Później trzeba go zabrać np. do szklarni. Surowcem leczniczym jest jego liść. Majowie spożywali je w formie…