Krwawnik należy do rodziny astrowatych, liście ma pierzasto postrzępione, a na szczycie w czasie kwitnienia pojawia się biały baldach. Znany jest chyba na całym świecie, podobnie jak nawłoć rozprzestrzenia się po łąkach, poboczach dróg, nieużytkach, na brzegach lasów, w ogródkach. Ale lubi miejsca nasłonecznione. Warto go zrywać w czasie kwitnienia od lipca do października w suchy, słoneczny dzień, gdyż wtedy zawiera najwięcej składników czynnych.
Krwawnik jako zioło lecznicze był stosowany od wielu wieków, już w starożytności, głównie jako środek zatrzymujący krwawienia. Jednak jego terapeutyczne działanie jest o wiele szersze.
W swoim składzie zawiera:
- laktony seskwiterpenowe
- glikozydy flawonoidowe
- kwasy tłuszczowe
- cukry
- fitosterole
- garbniki
- alkany
- kwas bursztynowy, octowy, walerianowy, mrówkowy
- aminy
- alkaloidy
- olejki eteryczne o miłym korzennym zapachu
Działanie
Krwawnik jako zioło lecznicze stosowali już w średniowieczu zielarze. Poza jego przeciwkrwotocznym działaniem sprawdza się jako środek na wszelkie dolegliwości układu rozrodczego kobiet. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo. Dobrze wpływa też na układ krwionośny – oczyszcza krew, usuwa toksyny z organizmu, poprawia krążenie, pobudza wytwarzanie krwinek. Przeciwdziała skurczom mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Sprawdza się też w terapii układu moczowego – działa moczopędnie, działa odkażająco, reguluje czynności nerek.
Wskazania do stosowania krwawnika:
- terapia układu pokarmowego – drobne krwawienia przewodu pokarmowego, hemoroidy, nieżyt żołądka i jelit, nadmierna kwasowość, choroba wrzodowa przewodu pokarmowego, zaburzenia pracy wątroby, wzdęcia, zgaga
- choroby kobiece
- zburzenia krążenia
- nieżyt górnych dróg oddechowych, grypa, infekcje, gorączka
- nowotwory
- choroby skórne – trądzik, atopowe zapalenie skóry, wypryski, ropnie, liszaje
Sposoby użycia
Napar: 1 łyżkę krwawnika zalać szklanką wrzątku i odstawić do naciągnięcia na 20 min. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 100 ml. Napar można używać do przemywania twarzy i stosować jako okład na schorzałą skórę.
Nalewka: Świeże ziele krwawnika rozdrobnić i zalać 40% alkoholem w stosunku 1:5. Nalewka po rozcieńczeniu służyć może do przemywania skóry łojotokowej lub miejsc objętych stanem zapalnym.
Ziołomiód: 1 szklankę drobno posiekanych listków krwawnika zalać 1 szklanką 40% alkoholu i odstawić na 30 min. Po tym czasie dodać 1 szklankę miodu (najlepiej spadziowego), dobrze wymieszać i pozostawić na 24 godziny. Spożywać 1 raz dziennie po łyżce w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, grypy (3 razy dziennie po łyżce), dla poprawienia trawienia i jako środek wzmacniający.
Mikstura krwawnikowa: ziele krwawnika zmiksować z 1 szklanką ciepłego mleka, miodem, szczyptą kurkumy i 1/2 łyżeczki spiruliny. Pić rano na wzmocnienie i oczyszczenie organizmu.
Kompresy z ziela krwawnika: ziele krwawnika drobno pokroić i zalać małą ilością wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na malutkim ogniu ok 2 min. Zmiksować. Taką papkę przykładać na krwawiące rany, wrzody, liszaje i inne schorzenia skórne również na tle alergicznym.
Maseczka na twarz: listki krwawnika miksować aż wypuszczą sok. Do papki dodać trochę oleju (konopnego lub lnianego) i koziego mleka lub serwatki w ilości takiej aby uzyskać gęstą papkę. Maseczkę położyć na twarz na 20 min po czym zmyć letnią wodą. Przez najbliższe 2 godziny nie nakładać żadnego kremu.
Przeciwwskazania: ciąża i karmienie piersią, dzieci poniżej 12 r. ż, nadwrażliwość na krwawnik objawiające się wysypką lub szczypaniem skóry. Osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi wcześniej powinny skonsultować jego stosowanie z lekarzem lub doświadczonym fitoterapeutą.