Kasztanowiec zwyczajny – Aesculus hippocastanum

Jak wygląda kasztanowiec zwyczajny, popularnie zwany kasztanem, chyba każdy wie. Niejednokrotnie podziwiać go można w parkach, zdobiącego aleje. Można go również spotkać dziko rosnącego na obrzeżach lasu. Wielu z nas pamięta jak zbierało się owoce kasztanów, niosło do przedszkola i robiło się z nich przeróżne ludziki i zwierzątka. Innym kojarzy się oczywiście z takim przeżyciem jak matura. Nie jest on jednak naszym rodzimym drzewem. Został sprowadzony do Europy z Bałkanów przez Turków i głównie służy jako drzewo ozdobne zapewniające dużo cienia.

Warto jednak spojrzeć na to okazałe drzewo pod innym kątem.

Łacińska nazwa kasztanowca oznacza końskie drzewo i należy do rodziny mydleńcowatych.

Działanie

Drewno kasztanowca nie jest wartościowe, natomiast liście, kora, owoce i kwiaty to prawdziwy rarytas dla fitoterapeutów i farmaceutów.

Kwiaty należy zbierać na początku kwitnienia, korę, wiosną lub jesienią z młodych gałązek, liście w maju i czerwcu, a owoce najbardziej wartościowe są niedojrzałe w lipcu.

Niezwykle cennymi składnikami kasztanowca są przede wszystkim:

  • saponiny
  • kumaryny
  • flawonoidy
  • żywica bogata w terpeny
  • witamina K
  • garbniki
  • alantoina

Zbawienne działanie kasztanowca na nasze zdrowie zostało naukowo udowodnione i wiele farmaceutyków i kosmetyków wykonywana jest właśnie w oparciu o jego składniki.

Najbardziej popularne są preparaty przeznaczone do leczenia układu krwionośnego. Wykorzystywana w tym celu jest głównie eskulina zawarta w korze kasztanowca, działająca uszczelniająco na naczynia krwionośne, oraz escyna, która ma głównie zastosowanie w leczeniu żylaków, zapaleniu żył i hemoroidów. Wyciągi z kasztanowca działają ściągająco, przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwbiegunkowo, pobudzają wydzielanie żółci oraz soków trawiennych.

Preparaty z kasztanowca są więc bardzo pomocne przy:

  • stanach zapalnych żył i chorobach układu krwionośnego
  • artretyzmie
  • stanach zapalnych stawów
  • stanach zapalnych układu pokarmowego
  • wszelkich kontuzjach
  • krwiakach, wybroczynach
  • działają również dobroczynnie przy zapaleniu spojówek, siatkówki i naczyniówki oka

Sposoby użycia

Okłady – do stosowania zewnętrznego przy schorzeniach skórnych, ocznych, przy chorobach stawów: 1 łyżkę zmielonej kory zalać szklanką wody i gotować ok 5 minut. Odstawić na 30 min. pod przykryciem po czym przecedzić. Uzupełnić przegotowaną wodą do początkowej ilości. Odwarem okładać chore miejsca przez 40 min. co 6 godzin.

Intrakt z kwiatostanu – w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych, regulacji przemiany materii, oczyszczenia organizmu i zlikwidowania stanu zapalnego, poprawienia krążenia mózgowego, obwodowego i wieńcowego: 100 g kwiatów kasztanowca zalewamy 500 g gorącego wina ( najlepiej własnej roboty bez zbędnych dodatków). Odstawiamy na 14 dni po czym filtrujemy. Intrakt można pić 2 razy dziennie po 15 ml.

Napar z kwiatów – w celu poprawienia krążenia: 1 łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 min. Pić 2 razy dziennie po 200 ml.

Macerat z liści kasztanowca: 2 łyżki świeżych lub suchych liści zalać 1 szklanką przegotowanej, letniej wody i odstawić na 6 godzin w ciemnie miejsce pod przykryciem, po czym przecedzić Pić 4 razy dziennie po 100 ml. w przypadku chorób układu krwionośnego, pokarmowego (działa żółciopędnie, przeciwkrwotocznie i przeciwzapalnie).

Wyciąg glicerynowy wg. dr. Różańskiego: Na każde 2 łyżki świeżych, zmielonych liści dodać 60 g gliceryny, 1 łyżkę wina białego lub czerwonego i 1 łyżkę świeżego ziela tasznika, tobołka lub krwiściągu. Odstawić na 14 dni, po czym przefiltrować. Pić 1-2 razy dziennie po 1 łyżce w przypadku ostrych zaburzeń trawiennych, bólach brzucha, zaparciach, guzkach krwawniczych.

Miód kasztanowy: Do każdej łyżki sproszkowanych liści kasztanowca dodać 1 łyżkę sproszkowanych liści pokrzywy, 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę gliceryny. Wszystko dobrze wymieszać. odstawić na 10 dni. Zażywać 1-2 razy dziennie po łyżce przy osłabieniu organizmu, małej krzepliwości krwi, osłabionych naczyniach krwionośnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments