Arnika górska występuje dziko w polskich górach i na pogórzu, ale niestety jest pod ochroną, więc nie wolno jej zrywać ze stanowisk naturalnych. Możemy ją pozyskać jedynie z upraw konwencjonalnych. Surowcem leczniczym jest ziele oraz korzeń.
Najczęściej jednak do celów terapeutycznych stosowany jest kwiat. Należy jednak bardzo uważać i zakupu dokonywać od sprawdzonych źródeł. Często bowiem jest fałszowana nagietkiem lub mniszkiem. Głównymi składnikami czynnymi arniki są: laktony, olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy fenolowe, alkaloidy, garbniki.
Preparaty z arniki są najczęściej stosowane jako środki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Skutecznie leczą trądzik różowaty i sterydowy, wysięki zapalne, plamice. Preparaty arnikowe bardzo pomocne są również w przypadku wszelkich urazów mechanicznych (przy krwiakach, stłuczeniach, obrzękach, opuchliznach, siniakach).
Pomocne są przy dużym wysiłku fizycznym. Warto je stosować przed treningami sportowymi. Zapobiegają bowiem powstawaniu zakwasów i reakcji prozapalnych.
Stosowana w celach terapeutycznych likwiduje zastoje limfatyczne, działa moczopędnie, przeciwzakrzepowo i przeciwgrzybiczo.
Arnika górska polecana jest dla osób starszych. Poprawia krążenie skórne, obwodowe, mózgowe, w kończynach i wieńcowe. Wykazuje synergię z guaraną, cytryńcem chińskim i miłorzębem. W tym zestawieniu preparaty poprawiają pamięć, kojarzenie, koncentrację. Łagodzi również objawy miażdżycy, likwiduje zwroty głowy i szum w uszach. Wspomaga też u osób starszych pracę serca.
Napary z arniki w połaczeniu z rumiankiem i krwawnikiem działają przeciwhistaminowo.
Jednak u osób bardziej wrażliwych arnika może wywołać uczulenie. Wszystkie preparaty aby były skuteczne należy dawkować bardzo precyzyjnie gdyż przedawkowanie składników może wywołać niepożądane skutki uboczne.
Przeciwwskazania: Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest spożywanie preparatów arnikowych przez kobiety w ciąży i karmiące.
Sposoby stosowania
Napar: 1 łyżeczkę ziela arniki zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 min. pod przykryciem. Stosując wewnętrznie można dosłodzić miodem. Pić w małych porcjach. Zewnętrznie stosować do okładów i przemywań.
Nalewka arnikowa: Świeże kwiaty arniki wsypać do słoika lub flakonu z zielonego szkła i zalać 60% alkoholem w stosunku 1: 10. Odstawić w ciemne, chodne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować. Stosować doustnie w razie konieczności 3 razy dziennie po 10 kropli rozcieńczonych w wodzie. Po rozcieńczeniu można też stosować do okładów.
Wyciąg octowy: Kwiaty arniki zalać octem spożywczym o temperaturze 80 st. C. w stosunku 1:5. Odstawić na tydzień. Nie przecedzać. Ocet taki stosujemy rozcieńczony (1 łyżka octu na 1-2 szklanki wody) do przemywania przy problemach skórnych, zakarzeniach, nadżerkach, do płukania gardła, pleśniawkach, przy zapaleniu dziąseł, siniakach, krwiakach, urazach, opuchniętych stawach itp.
Maść arnikowa: 30 g wosku pszczelego rozpuścić w małym naczyniu emaliowanym, dodać 24 g masła shea, 1 łyżkę olejku migdałowego. Podgrzewać aż wszystkie składniki się połaczą. Zdjąć z ognia i dodać 2 łyżki oleju z arniki. Jako konserwntu można użyć kilka kropel witaminy E i A. Maść przełożyć do słoiczka szczelnie zamkniętego. Najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu lub lodówce.
Maść dobrze sprawdza się przy pękających naczynkach, uelastycznia skórę. Nie należy stosować na otwarte rany.