Amla jest to drzewo nazywane agrestem indyjskim, dorastające do 18 m wysokości. Należy do rodziny liściokwiatowych i rośnie w Japonii, Chinach, Malezji, Indiach i na Madagaskarze.
Surowcem leczniczym są nasiona, liście i owoce.
Składniki czynne owoców to min: kwas galusowy, ellagowy, chebulinowy, garbniki, olejek eteryczny, witamina C.
W owocach bardzo wartościowa jest szczególnie wit.C, łatwo przyswajalna i aktywna metabolicznie. Już 10 g owoców dostarcza tygodniowe zapotrzebowanie na wit.C.
Amla jest jedną z najważniejszych roślin leczniczych w tradycyjnej medycynie wschodniej uważana za drzewo długowieczności i zdrowia. Od 2 tysięcy lat wykorzystywana jest do terapii w Ajurwedzie.
Zastosowanie
Jak działa amla na nasz organizm i kiedy warto włączyć ją do diety?
Indyjski agrest jest wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy oraz skutecznym adaptogenem zmniejszającym stres. Badania naukowe potwierdzają jej szerokie spektrum działania.
Jako antyoksydant działa przeciwnowotworowo, zapobiega chorobom krązenia i wzmacnia nasz układ krwionośny. Doskonale zapobiega infekcjom wirusowym i bakteryjnym podnosząc naszą odporność na działanie patogenów chorobotwórczych.
Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwmiażdżycowe, obniżając skutecznie poziom cholesterolu.
Osoby mające kłopoty z wątrobą, nerkami, żołądkiem (choroba wrzodowa) oraz z anemią i alergią również powinny zainteresować się terapeutycznymi właściwościami tej rośliny.
Amla ma zastosowanie również zabiegach kosmetycznych. Wzmaga produkcję kolagenu przez co pomaga w utrzymaniu zdrowej i młodej skóry. Niezwykle skuteczna jest też jako środek na porost włosów. Udowodniono również jej ochronne działanie przed promieniowaniem UV.
Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na roślinę. Osobom stosującym leki przeciwcukrzycowe i przeciwzakrzepowe polecam zachować ostrożność, gdyż może ona nasilać ich działanie. Warto wówczas badać poziom glukozy we krwi oraz regularnie wykonywać badanie INR. Nie należy również jej stosować przed planowanymi operacjami, gdyż obniża ona krzepliwość krwi.
Zalecana dzienna dawka sproszkowanych owoców amli to 2-3 g czyli ok. 1 pełna łyżeczka. Proszek można wymieszać z jogurtem lub sokiem.
Na naszym rynku można dostać zarówno proszek i preparaty do spożycia z owoców amli, jak i wiele kosmetyków na jej bazie. Niestety w Polsce nie znajdziemy świeżych owoców, ale proszek możemy dodać do owsianki (nie wrzącej!!!)
Jako kosmetyk można zastosować proszek z amli rozpuszczony w niewielkiej ilości wody i używać jako płukankę, maseczkę do włosów, tonik lub maseczka do twarzy. Szczególnie polecana jest dla cery wrażliwej i z trądzikiem.
Można również zaopatrzyć się w olejek z amli do stosowania na włosy i twarz.