Rumianek pospolity (Matricaria chamomilia)

Rumianek pospolity jest rośliną roczną, należącą do rodziny astrowatych, dorastającą do 40 cm wysokości. Niezwykle popularny w całym kraju rośnie na łąkach, ugorach, przy wzgórzach, budowach, wykopach. Jednak łatwo go pomylić ze złocieniem, który ma inne właściwości lecznicze.

Tak wygląda rumianek pospolity

A tak złocień właściwy (jastrun).

Rumianek można rozpoznać po charakterystycznym zapachu, który wydzielany jest po przecięciu koszyczka kwiatu. Poza tym jego listki mają odcinki nitkowate. Listki złocienia są bardziej płaskie, jajowate, miejscami karbowane.

Rumianek należy do najstarszych roślin leczniczych. Wzmianki o jego zastosowaniu w terapii różnych schorzeń można znaleźć u Hipokratesa. Został też opisany przez badacza przyrody Pliniusza w latach 60-tych przed naszą erą. Egipcjanie szczególną wagę przywiązywali do jego leczniczych właściwości, traktując go jako święte ziele boga Słońca.

Obecnie jest on jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych stosowanych przy terapii zarówno dorosłych jak i dzieci a nawet podawany jest niemowlętom. Panuje przekonanie, że jest on ziołem bezpiecznym, łagodnym w działaniu. Jednak jego moc działania jest niezwykle silna.

Działanie

Substancje zawarte w rumianku mają niezwykle szerokie spektrum działania.

Surowcem leczniczym jest koszyczek bardzo bogaty min. w:

  • olejki eteryczne (bisabolol)
  • garbniki
  • flawonoidy
  • kwasy organiczne
  • sole mineralne
  • śluzy
  • kumaryny
  • cholina

Substancje te mają działanie przeciwzapalne, odkażające, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne, uspokajające, rozkurczowe, lekko napotne.

Preparatami z koszyczków rumianku można leczyć:

  • alergie
  • problemy trawienne
  • złe funkcjonowanie wątroby i nerek
  • stany zapalne skóry
  • artretyczne zapalenie stawów
  • depresję
  • zapalenie spojówek

U niemowląt warto zastosować go przy:

  • bólach i wzdęciach brzuszka, kolkach
  • problemach z oddychaniem (katar, zatkany nos)

Pomocny jest również w przypadku bóli miesiączkowych, podrażnieniu nerwowym, przy braku apetytu, stanach zapalnych jamy ustnej, bólu gardła (angina), podrażnieniach skóry głowy. Popularnym preparatem leczniczym zawierającym płynny wyciąg z kwiatów rumianku jest Azulan do stosowania zarówno zewnętrznego jak i wewnetrznego.

Wyciągi z rumianku mają tez szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się je w kremach, tonikach do twarzy i maseczkach.

Sposoby użycia

Herbatka z koszyczków rumianku: 1 łyżkę koszyczków zalać szklanką wody i parzyć pod przykryciem 15 min., po czym odcedzić. Napar należy pić często, w małych ilościach (po pół szklanki) w przypadku schorzeń układu pokarmowego. Napar działa uspokajająco, rozkurczowo, znosi objawy menopauzy a w czasie ciąży pomaga na mdłości. Zewnętrznie napar stosujemy do okładów, przemywań, płukanek. Napar taki może tez być stosowany do lewatyw przy silnych zaparciach, stanach zapalnych jelita grubego i biegunce.

Olejek rumiankowy: słoik napełniamy koszyczkami świeżego rumianku i zalewamy podgrzaną do 60 st. C. oliwą z oliwek tak aby surowiec został zakryty. Szczelnie zamykamy i odstawiamy na 4 tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie odcedzamy zioła, a olej trzymamy najlepiej w ciemnej butelce, w chłodnym miejscu.

Olej taki bardzo pomaga przy zaparciach – pić 3 razy dziennie po 1 łyżce.

Zewnętrznie może być stosowany do masaży zmęczonych nóg, rozstępach skórnych, przy hemoroidach. Korzystnie działa też na osłabione, zniszczone włosy. Lekko podgrzany nakładamy na włosy i owijamy je ręcznikiem na 2 godziny przed myciem.

Nalewka rumiankowa: szklankę suszonych kwiatów rumianku zalać 1/2 l 40% alkoholu i pozostawić na 2 tygodnie, po czym przefiltrować. Zażywać 3 razy dziennie po 1-2 łyżeczek rozpuszczonych w 50 ml wody.

Ocet rumiankowy: szklankę świeżych kwiatów rumianku zalać 1/2 l octu i odstawić na 14 dni. Przefiltrować. Stosować do okładów, płukanek, pędzlowania gardła i błon śluzowych. Dobrze sprawdza się też przy owrzodzeniach, stłuczeniach, oparzeniach.

Rumianek do kąpieli: 50 g kwiatów rumianku zalać 1 litrem wrzątku i odstawić na 20 min pod przykryciem, po czym wlać (można nie przecedzać) do wanny z wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 20 minut.

Galaretka rumiankowa: 1 łyżkę żelatyny spożywczej zalać 300 ml wrzątku, ciągle mieszać aż do jej rozpuszczenia. Do roztworu wsypać 2-3 łyżki świeżych, rozdrobnionych kwiatów rumianku i wszystko zagotować. Odstawić do ostygnięcia aby galaretka zastygła.

Galaretkę można spożywać 2 razy dziennie po łyżce przy chorobie wrzodowej żołądka, zaparciach, biegunkach, problemach żołądkowych, hemoroidach. Sprawdza się też bardzo dobrze przy problemach skórnych, oparzeniach, stanach zapalnych i jako środek łagodzący po goleniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Więcej na temat rumianku tutaj. […]