Cytryniec chiński jest pnączem. Rośnie w Chinach oraz Japonii i stosowany jest w przemyśle spożywczym oraz jako dodatek do suplementów diety i kosmetyków. Już ponad 200 lat p.n e. cytryniec został zapisany w chińskiej farmakopei jako roślina o działaniu terapeutycznym.
W Polsce można go z powodzeniem uprawiać, jest odporny na niskie temperatury i kaprysy pogody.
Surowcami terapeutycznymi są owoce (błyszczące jagody o czerwonej barwie), liście, wierzchołki pędów i kora.
Nazwa chińska cytryńca oznacza owoc pięciu smaków, gdyż skórka i i miąższ owoców są słodkie i kwaśne a nasiona gorzkie i słone.
Składniki aktywne cytryńca chińskiego to:
- olejki eteryczne (aldehydy, ketony)
- kwasy: jabłkowy, cytrynowy, winowy, bursztynowy
- pektyny
- lignany (schizandrole A i B, schizandryny A i B, schizanteryny A, B, C, D, E)
- Witaminy C i E
- cukry
- garbniki
Działanie
Cytryniec chiński najbardziej zasłynął jako środek adaptogenny, zwiększający odporność na stres, zwiększający możliwości przystosowania się do nowego środowiska, poprawiający nasz nastrój i samopoczucie. Poprawia metabolizm mózgowia, nasila procesy poznawcze, poprawia pamięć i hamuje procesy zanikowe w układzie nerwowym.
Wskazaniami do stosowania cytryńca chińskiego są:
- depresja – pobudza do aktywności życiowej
- miażdżyca
- choroba Alzheimera
- stwardnienie rozsiane
- autyzm
- borelioza
- nowotwory
- niedokrwistość
- brak apetytu i problemy z trawieniem
- stany zapalne wątroby wywołane toksynami
Warto go stosować po przebytych chorobach wyniszczających.
Preparaty z cytryńca chińskiego połączone z hibiskusem, dziką różą, głogiem, bzem czarnym dostarczają łatwo przyswajalne karoteny, witaminę A, żelazo, fosfor, magnez, wapń i krzem.
Sposoby użycia
Owoce można używać do gotowania kwaśnych potraw i napojów lub do kisielu. Sproszkowane, suche owoce można spożywać w ilości 10 g, 2-3 razy dziennie dokładając je do koktajli, napojów albo łącząc z potrawami.
Z owoców można też wytłoczyć sok i zamrozić w woreczku do lodu. Po rozmrożeniu pić 30 – 50 ml 2 razy dziennie.
Konfitura z owoców: Świeże owoce zasypujemy cukrem w stosunku 1:1. Podgrzewamy na małym ogniu przez ok 1 godzinę. Doprowadzamy do wrzenia i gorącą konfiturę wkładamy do wyparzonych słoiczków, które przewracamy dnem do góry lub pasteryzujemy.
Herbatka z liści i gałązek cytryńca: 2 łyżki surowca zalewamy wrzątkiem i parzymy przez 30 min pod przykryciem lub stawiamy czajniczek na podgrzewaczu dla utrzymania temperatury.
Herbatka ma złocisty kolor i miły, orzeźwiający smak.
Przepis na nalewkę: 100g rozdrobnionych owoców zalać 500 ml czerwonego, wytrawnego wina i odstawić w ciemne, ciepłe miejsce na 3 tygodnie, po czym przefiltrować nalewkę. Pić 1 kieliszek dziennie przez 2 tygodnie. Kurację można powtarzać co 3 miesiące.
Przepis na nalewkę – bardziej słodką, deserową: 2 szklanki owoców zalewamy 1/2 l spirytusu 96% oraz 1/2 l wódki 40%. Odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce na 2 tygodnie. Alkohol filtrujemy dobrze wyciskając owoce, dodajemy 1/2 l miodu i lekko podgrzewamy w kąpieli wodnej, aby miód z alkoholem dobrze połączył się. Całość odstawiamy na tydzień i ponownie filtrujemy aby usunąć zbędny osad. Nalewkę odstawiamy w ciemne miejsce – będzie dojrzewała ok. 6 miesięcy.
Efekty po spożywaniu preparatów widoczne są po ok 2 tygodniach.
Przeciwwskazania: Nie odnotowano skutków ubocznych przy stosowaniu cytryńca chińskiego. Jednak nie powinny go spożywać kobiety w ciąży, osoby mające problemy ze snem, gdyż działa pobudzająco oraz osoby z wysokim ciśnieniem krwi.