Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)

Wrotycz jest ziołem stosowanym od bardzo dawna. Jednak znalazł sie na liście ziół niebezpiecznych ze względu na zawartość tujonu. Szczególnie niebezpieczny okazał się w postaci nalewek gdyż tujon rozpuszcza się w alkoholu.

Ale jak Paracelsus stwierdził: „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni trucizną.”

Surowcem leczniczym wrotyczu jest ziele, kwiat, liść i owoce.

Ziele to zawiera min: olejek eteryczny (tujon), laktony, kwas jabłkowy, winowy, walerianowy, flawonoidy.

Główny składnik – tujon- działa przeciwnowotworowo, stymuluje układ dokrewny i działa przeciwzakaźnie.

Preparaty z wrotyczu są silne i pewne w działaniu. Doskonale sprawdzają się w odkażaniu organizmu. Od dawna wrotycz stosowany jest w leczeniu chorób zakaźnych takich jak grypa, odra, angina, płonica. Świetnie radzą sobie z roztoczami, grzybicami, pasożytami, bakteriami i wirusami. Niszczą większość pierwotniaków, płażeńców, oblińców, owadów i roztoczy, stąd warto go zastosować przy świerzbie, wszawicy i zakażeniu nużeńcem.

Wrotycz działa również przeciwalergicznie, przeciwbólowo i przeciwdepresyjnie.

Preparaty wrotyczowe, pobudzają akcję serca, zwiększają siłę jego skurczu, pobudzają oddychanie i wzmagają wydzielanie hormonów, przez co regulują miesiączkowanie.

Wrotycz można zastosować zamiast sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Preparaty wrotyczowe hamują objawy łuszczycy oraz odczyny autoagresji na skórze a wyciągi alkoholowe i octowe są skuteczne w leczeniu zmian trądzikowych. Z powodzeniem stosują go fitoterapeuci w leczeniu wszelkich zmian skórnych.

Przeciwwskazania: Nie należy przekraczać zalecanych dawek spożycia każdego z preparatów. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciążą i karmienie piersią. Składniki wrotyczu przechodzą do mleka kobiet karmiących. Przedawkowanie wrotyczem objawia się nudnościami, wymiotami, biegunką, zaczerwienieniem twarzy, zawrotami głowy, lejącym sie potem, zaburzeniami akcji serca i halucynacjami.

Tłuste potrawy, mleko i nabiał wzmagają wchłanianie się substancji czynnych wrotyczu.

Przed podjęciem leczenia preparatami wrotyczowymi warto zasięgnąć porady lekarza lub doświadczonego fitoterapeuty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments