Traganek błoniasty (Astragalus propinquus)

Traganek błoniasty (Astragalus propinquus)

Traganek nie należy do popularnych ziół leczniczych, a szkoda gdyż wykazuje on spory potencjał leczniczy. Bardzo doceniany jest w tradycyjnej medycynie chińskiej i stanowi jedno z najważniejszych ziół, szczególnie adaptogennych. Naturalnie rośnie w Chinach i Mongolii, gdzie ludność wykorzystuje jego korzeń w celach terapeutycznych. Surowcem farmaceutycznym jest korzeń, który zawiera: saponiny trójterpenowe izoflawony flawonoidy polisacharydy…

Krwawnik pospolity (Achillea millefiloum)

Krwawnik pospolity (Achillea millefiloum)

Krwawnik należy do rodziny astrowatych, liście ma pierzasto postrzępione, a na szczycie w czasie kwitnienia pojawia się biały baldach. Znany jest chyba na całym świecie, podobnie jak nawłoć rozprzestrzenia się po łąkach, poboczach dróg, nieużytkach, na brzegach lasów, w ogródkach. Ale lubi miejsca nasłonecznione. Warto go zrywać w czasie kwitnienia od lipca do października w…

Mleko kozie – najzdrowszy nabiał

Mleko kozie – najzdrowszy nabiał

Wiele ludzi słyszało zapewne o nieprzeciętnej urodzie królowej Kleopatry, która ponoć codziennie zażywała kąpieli w świeżym mleku kozim i stąd proces starzenia się jej skóry jej nie dotyczył. Napój ten ponoć doceniali również żołnierze jej armii. Pożywiając się mlekiem kozim nabierali siły i energii, a po bitwach skutecznie leczyli nim swoje rany i kontuzje. Podejrzewam,…

Głóg (Crataegus)

Głóg (Crataegus)

Głóg to jeden z najbardziej znanych krzewów występujących w naszym kraju. Ten ciernisty krzew można spotkać w lasach, parkach, przy drogach, na ugorach, ale raczej w nasłonecznionych stanowiskach. Kwiaty głogu są białe lub różowe, liście zazwyczaj ząbkowane, a owoce o intensywnym, pięknym kolorze ciemnoczerwonym. W literaturze spotkać się można z dwoma gatunkami głogu: jednoszyjkowy (Crataegus…